ОПШТИ ПОДАЦИ О ЧАСУ:
Назив школе:
|
ОШ '' Љубиша Урошевић''
|
Место:
|
Рибаре
|
Предмет:
|
Енглески језик
Природа и друштво
|
Разред и одељење:
|
4/2
|
Датум:
|
17. и 18. децембар 2013.
|
Сарадници
–наставници:
|
Сања Јарамаз–наставник енглеског језика
Биљана Mилошевић–професор разредне
наставе
|
СТРУЧНИ ПОДАЦИ О
ЧАСУ:
НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ
|
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА
|
ТИП ЧАСА
|
Енглески језик
|
My country
(прилагођена наставна јединица)
United Kingdom
(оригинални назив наставне јединице)
|
утврђивање
|
Природа и друштво
|
Рељеф и
воде Србије (прилагођена наставна
јединица)
Воде у брдско-планинским пределима
(оригинални назив наставне јединице)
|
утврђивање
|
Наставна средства:
|
Карте Србије,
Картице са називима географских појмова
|
Наставне методе:
|
дијалошка,
демонстративна,
метода усменог излагања, кооперативна
|
Облици рада:
|
фронтални,
групни рад,
индивидуални
|
Корелација:
|
Енглески језик и природа и друштво
|
Специјални облик
наставе:
|
Интегративна
настава
|
Трајање часа:
|
45 минута
|
Активности
ученика:
|
посматра, слуша, говори, закључује, повезује,
организује, сарађује, презентује, процењује
|
Активности наставника:
|
организује час, упућује, инструира, помаже,
подстиче, уводи иновације у наставни процес, контролише рад ученика
|
ЦИЉ ЧАСА:
Утврђивање и
обнављање савладаног градива из енглеског језика и природе и друштва кроз
интеграцију сродних садржаја из различитих наставних предмета где се
посвећује иста пажња и једном и другом предмету.
|
Стандарди :
1.ПД.2.4.4. уме да
пронађе основне информације на географској карти Србије: највећа и најважнија
насеља, облике рељефа и површинских вода
1.ПД.2.6.1.
препознаје и именује облике рељефа и површинских вода у свом месту и у
околини
|
ЗАДАЦИ ЧАСА:
|
||||
ОБРАЗОВНИ:
|
- утврђивање и обнављање старог градива кроз
добро осмишљене и вођене активности
|
|||
- увођење иновација у наставни процес
|
||||
-отварање простора и стварање могућности за
разноврсне активности ученика у настави
|
||||
-повезивање знања из различитих наставних
предмета
|
||||
ФУНКЦИОНАЛНИ:
|
- развијање и јачање самопоуздања и
задовољства у настави
|
|||
-помоћ слабијим ученицима
|
||||
- коришћење постојећих дечијих интересовања
да би се настава приближила ученицима и учинила смисленијом и занимљивијом
|
||||
-да деца раде оно што воле
|
||||
- подржавање активности и самосталности
ученика и њихово брижљиво усмеравање
|
||||
-развијање способности за примену стечених
знања у свакодневном животу и различитим животним ситуацијама
|
||||
ВАСПИТНИ:
|
||||
- васпитавање одговорности у раду
|
||||
- васпитавање сарадничких односа
|
||||
- васпитавање за ,, фер-плеј'' у такмичењу
|
||||
- изражавање властитог мишљења
|
||||
ВРЕМЕНСКА
АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА:
|
|
Уводни део :
|
око 15 минута
|
Главни део:
|
око 20 минута
|
Завршни део:
|
око 10 минута
|
Претходна ситуација:
|
Пракса у нашој школи постаје
одржавање огледних часова са применом иновативних модела рада у настави. Први је
пут да интегративно спојимо учење из два наставна предмета. Ово је прави
изазов за наставнике, а биће вероватно и за децу. У одељењу су и четири
ученика са посебним потребама,па су групе формиране пре часа ради
уједначавања како би сви ученици били подједнако ангажовани према својим могућностима.
|
Садржај рада:
|
|
Уводни део:
|
-Обнављање страна света, назива географских
појмова на енглеском језику и навођење примера истих из Србије;
- Истицање циља часа: Квиз знања
-Давање инструкција за рад:(ученици седе по
групама, са картом Србије на клупи)
Давање имена групама и исписивање у табелу.
Именујемо вође група (ученици са ПП) који
имају задатак да извуку картицу и именују боју и за тачан одговор добијају
бод.
Предају својим групама картице и ученици се
договарају ко ће да презентује одговор по задатку: да на енглеском језику
именује појам и покаже га на карти Србије. За сваки тачан одговор добија бод,максимално
два.
У сваком кругу дају наизменично одговоре тако
да сви подједнако учествују.
Квиз се састоји из три круга, а после сваког
круга сабирамо бодове.
На крају – проглашење победника.
|
Главни део:
|
- Ученици раде своје задатке у групама према
горе наведеном упутству;
- Наставнице помажу и надгледају рад;
- Давање додатних инструкција тамо где је то
потребно;
- Ученици сарађују и траже објашњење ако
имају нејасноћа;
|
Завршни део:
|
Сумирање резултата квиза и проглашавање
најуспешније групе.
Анкетирање ученичких утисака о часу.
|
Изглед
табле
КВИЗ
ЗНАЊА
|
Прилог
1.
Анкета
за ученике
Из техничких разлога анкету нисам поставила. У питању су смајлији који означавају утисак деце на часу: одушевљено, задовољно равнодушно, незадовољно, разочарано
Прилог
2.
Анкета
за наставника
Евалуациони лист
Молимо Вас да на скали од 1до 5 процените
различите аспекте часа.
(1 најмања вредност,..., 5 највећа
вредност)
Избор метода и облика рада
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Иновативност организованог часа
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Оригиналност повезивања наставних
садржаја
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Развијање знања ученика
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Атмосфера на часу
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Задовољство ученика
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Подстицање подршке међу ученицима
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Подстицајна атмосфера за учење
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Применљивост у Вашем раду
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Компетенције реализатора часа
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
*Да ли бисте нешто променили у реализацији
часа? ДА НЕ
Ако ,,ДА'' , шта?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Шта је било посебно добро?
__________________________________________________________________________
*Да ли бисте препоручили колегама овакав
сценарио часа? ДА НЕ
*Сугестије и коментари:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Рибару,
датум:
.............
ХВАЛА!
Прилог
3.
Картице
са називима географских појмова
Долине
–
Поморавље, Посавина
Срем,Банат,Бачка,Мачва
Котлине-
Лесковачка,
Врањска
Пешчаре
–
Делиблатска, Суботичка
Планине-
Фрушка Гора, Вршачке,Рудник, Копаоник, Тара, Златибор, Златар,
Шар-планина, Стара планина
Баре-
Обедска, Царска
Тврђаве-
Петроварардинска, Калемегдан
Реке-
Дунав,
Западна Морава, Јужна Морава, Велика Морава, Дрина, Сава, Тиса,
Тамиш, Бегеј
Језера-
Палићко,
Власинско
Канал-
Дунав-Тиса-Дунав
Клисуре-
Сићевачка, Грделичка, Овчарско-кабларска
Бање-
Сокобања, Врњачка, Нишка
Национални
паркови-
Копаоник, ФрушкаГора, Тара, Ђердап,
Шар-планина
Нема коментара:
Постави коментар